VMware Cloud on AWS

lukado
Ponad 15 lat w branży IT. Konsultant i architekt projektów Amazon Web Services. Entuzjasta rozwiązań serverless. Współtwórca AWS User Group (3500+ osób). AWS Community HERO. Masz pytanie, napisz do mnie.

Chyba nie ma już osoby zajmującej się wirtualizacją lub chmurami, która nie słyszała o tym, że AWS i VMware podjęli nowy rodzaj współpracy. VMware Cloud, bo taka jest nazywa tej usługi, będzie wykorzystywać fizyczne serwery należące do AWS.

Na ostatnim VMWorld w Barcelonie było trochę informacji na ten temat, między innymi ciekawa prezentacja zdradzająca trochę szczegółów technicznych.

Przyznam, że po obejrzeniu tej sesji, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym w jaki sposób zostało to zbudowane. Poniżej postaram się Wam to trochę przybliżyć i podzielić tym co udało mi się już na ten temat dowiedzieć.

VMware Cloud

Jednym z założeń jest to, że mamy swoje środowisko VMware we własnym Data Center. Jednym z trudniejszych zadań w codziennym życiu naszej infrastruktury to jest Capacity Planning. Trudno z góry ocenić ile zasobów będziemy konsumować np. za pół roku? Ile zasobów będzie potrzebne aby zaspokoić nowy produkt, który za chwilę wdrożymy. Tutaj pojawia się VMware Cloud (VMC) i rozwiązuje wszystkie nasze problemy 😉

Usługa, w której w modelu subskrypcji będzie można zakupić dodatkowe hosty ESXi zainstalowane na fizycznych serwerach AWS. Celowo podkreślam fizycznych, nie ma tu mowy o żadnej instancji EC2, nested host etc. Prawdziwy bare-metal, z zainstalowanym systemem ESXi. Usługa dostępna i zamawiana będzie poprzez portal VMware. Klient do dyspozycji dostaje trzy standardowe plany, bądź opcje custom’owe.

Plans

Według bieżących informacji, usługa ma być dostępna we wszystkich regionach AWS, choć zakładam, że na start pewnie będzie ich kilka, a z czasem dołączane będą kolejne.

Mapka

Tak więc klient zainteresowany zakupem dodatkowych zasobów wybiera region AWS z którego chce skorzystać oraz ilość serwerów jaka będzie mu potrzebna. Wszystkie kwestie związane z supportem i utrzymaniem będą realizowane przez VMware. Klient nie będziemy mieli dostępu bezpośrednio do systemu operacyjnego hosta. Wszystkie kwestie związane z maintenance jak aktualizacje naprawy itp. są po stronie VMware.

vCenter nadal Twoim najlepszym przyjacielem.

vCenter najlepiej znane wszystkim administratorom rozwiązanie do zarządzania środowikiem VMware nadal będzie główny narzędziem. Każde ze środowisk, On-Premis i te w VMC ma swoje vCenter z “by design” ustawioną opcją Enhanced linked-mode, zarządzanie będzie z jednego miejsca. Dzięki temu klient zyskuje zabezpieczenie, że w razie awari któregoś ze środowisk nie traci zarządzania w tym drugim.

Tak naprawdę chcac używać VMware Cloud klient nie jest zobligowany do posiadania własnej infrastruktury On-Premis. Scenariuszy implementacji może być kilka:

  • Stand alone VMware Cloud Deployment,
  • Hybrid VMware Cloud: On-Prem DC + In-Cloud DC,
  • Cloud to Cloud: VMC to VMC.

Network Topology

Z perspektywy infrastruktury sieciowej, po stronie AWS wykorzystywane jest VPC (Virtual Private Cloud), czyli dedykowane odizolowane środowisko. Z tym że, nie implementowane są tutaj koponenty jak Gateway, Virtual Gateway czy NAT. Tak jak pokazuje pierwszy schemat w VMC zaimplementowany jest NSX, z tym, że nie zmusza to klientów do posiadania NSX również we własnym DC. Oczywiście wykorzystując NSX dzięki temu klient zyskuje możliwość implementacji VXLAN’ów, wspólne Policy oraz vMotion, gdzie w tym wypadku nie będzie wymagana zmiana adresacji IP po przeniesieniu maszyny.

Do połączenia DC on-prem z VMC jest kilka wariantów:

  • Klasycznie poprzez internet z wykorzysteniem IPSEC VPN.
  • Poprzez Direct Connect, czyli dedykowane połącznie do AWS.

Elastic DRS

To co już wspominałem na wstepnie Capacity Planning nie jest trywialnym zadaniem i nikt z pewnością nie ma w piwnicy od ręki kopca zapasowych serwerów aby w razie konieczności szybko dodać sobie mocy. Teraz dzięki VMC w krótkim czasie możemy powołać dodatkowy serwer bądź grupę serwerów aby np poradzić sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na zasoby. Bądź gdy jeden z naszych serwerów fizycznych ulegnie awari, w jego miejsce “wstawić” nowy. To samo się tyczy hostów w VMC, gdy jeden z nich ulegnie awari albo wymagane są prace maintenance’owe. Automatycznie dodawany jest nowy serwer i przenoszone są na niego wirtualne maszyny. I co ważne, nie jest to odpłatne dodatkowo. Oznacza to, że jeśli mamy kupione 4 serwery i powoływany jest dodatkowy 5ty np na potrzeby serwisowe, to cały czas płacimy za cztery. Dzięki temu zyskujemy w bardzo łatwy sposób skalowalność niezawodność i wysoką dostepność. Czyli to co oferuje nam chmura publiczna.

Co to wszystko ma wspólnego z chmurą publiczną?

Jak się okazuje bardzo wiele. Bo co gdy klient chce skorzystać z usług oferowanych przez AWS?

vmwareandaws

Wyobraźmy sobie sytuacje w której klient posiada np. duży zestaw danych, na których chce dokonać analizy i wykorzystać rozwiązania BigData Machine Learning oferowane przez AWS, teraz jest to bardzo proste. Wystarczy, że jego dane w środowisku VMC ulokowane są w Availability Zone (DC AWS) w której też uruchomi usługi AWS, to dostęp do danych będzie bardzo szybki. Sieć w ramach AZ oferuje bardzo duże przepustowości przez co udostępnienie usługom AWS dużej ilości danych staje się bardzo łatwe i realizowane w krótkim czasie.

Ponieważ każdy VMC Cluster ulokowany jest w unikalnym VPC (Virtual Private Cloud), to nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć go z VPC w którym ruchomiliśmy usługi AWS-we. Narzędzia jak VPC-Peering, IAM itp. mają tu pełne zastosowanie.

A patrząc dalej to już krótki krok do tego aby migrować systemy do chmury. Mając już wszystko prawie na miejscu z pomocą gotowych narzedzi jak AWS Service Discovery, Database migration service, czy niedawno opublikowanym AWS Server Migration Service przenosiny będą dużo prostsze.

Dlaczego o tym wszystkim piszę?

A czyż to nie jest wspaniałe 😉

Patrząc z perspektywy klienta, jest to bardzo duże ułatwienie życia. Dostęp do zasobów On-Demand oraz bardzo łatwe połączenie własnego DC ze środowiskiem AWS. Według mnie jest to w tej chwili najlepsza opcja na zbudowanie środowiska hybrydowego. Bez względu na cel, Disaster Recovery, Scalability, czy migracja do chmury publicznej. Teraz będzie zdecydowanie łatwiej. No jeszcze nie teraz z jakichś czas jak usługa stanie się publicznie dostępna.

Myślę, że to partnerstwo VMware z AWS jest początkiem końca ery On-Premis. A co Ty o tym sądzisz? Bardzo jestem ciekaw Twojej opinii.



Zbuduje swoje bezpieczne środowisko AWS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

🔔Trwają zapisy na szkolenie otwarte AWS "4" IT Professionals 09-10 Kwietnia
This is default text for notification bar