Przetarta Droga do AWS Certified Solutions Architect Professional

lukado
Ponad 15 lat w branży IT. Konsultant i architekt projektów Amazon Web Services. Entuzjasta rozwiązań serverless. Współtwórca AWS User Group (3500+ osób). AWS Community HERO. Masz pytanie, napisz do mnie.

W tym artykule podzielę się z Tobą doświadczeniami, w jaki sposób przygotowałem się do egzaminu AWS Certified Solutions Architect Professional. A jak się zapewne domyślasz – to jeden z trudniejszych egzaminów w branży IT.

Wiem, że dla wielu osób certyfikacja jest ważnym elementem ich kariery i rozwoju osobistego. Dlatego w tym obszernym wpisie znajdziesz wszystko, co potrzebne, aby już niedługo stać się AWS Certified Solutions Architect Professional!

Gotowy? To zaczynamy!

Ogólnie o egzaminie

Kluczowe wymagania dokładnie wopisane są tutaj, ale najważniejsze rzeczy, o których powinieneś wiedzieć to:

  • Aby podejść do egzaminu trzeba posiadać certyfikat AWS Certified Solutions Architect Associate.
  • Egzamin trwa 170 minut i składa się z około 80 pytań.
  • Szybkie czytanie ze zrozumieniem zadziała znacząco na Twoją korzyść.
  • Cena za egzamin: $300.
  • Warto zaprzyjaźnić się z Exam Blueprint.
  • Polecam sprawdzić przykładowe pytania, jak również spróbować sił z Practice Exam ($40).

Tematyka egzaminu podzielona jest na 8 domen, każda o innej wadze:

AWS CSA PRO exam topics

Najważniejsze materiały do nauki

Jak już wspominałem – Exam Blueprint będzie Twoim przyjacielem i na jego podstawie warto przygotować plan nauki. Niektóre kursy on-line również podzielone są na domeny tematyczne zbliżone do Blueprint.

Kursy On-line – moje typy

W sieci znajdziesz wystarczającą ilość serwisów z video kursami i laboratoriami, które są świetnym uzupełnieniem do nauki.

Które wybrałem? Ja postawiłem na te dwa:

  • CloudAcademy.com – bo poza materiałami znajdziesz tu także laboratoria.
  • acloud.guru – ten zaś kurs jest dość mocno ukierunkowany na sam egzamin, pokazuje, na co położony jest nacisk i po kolei wyjaśnia wymagane obszary.

Ale możesz decydować samodzielnie – do wyboru jest jeszcze kilka innych np.Pluralsight czy LinuxAcademy.

Zachęcam Cię jednak mocno, aby nie polegać jedynie na samych kursach, gdyż one nie dostarczą 100% wiedzy wymaganej, aby bezproblemowo zdać egzamin.

Głównym ich zadaniem jest bowiem dostarczenie Ci szczegółowej wiedzy o różnych serwisach i usługach AWS oraz na co warto zwrócić uwagę podczas egzaminu. Nie spodziewaj się jednak, że dzięki nim nauczysz się, w jaki sposób zaprojektować architektury pod konkretne zagadnienia. Spójrz na przykładowe pytania, a zobaczysz, iż sam egzamin skupia się mocno właśnie wokół wyboru “najlepszego” rozwiązania dla zadanego problemu architektonicznego czy biznesowego.

Ala ja o tym już wiem i dlatego w dalszej części znajdziesz jeszcze więcej ciekawych i pomocnych informacji!

Practice Exam – warto!

Polecam Ci również zainwestowanie $40 w Practice Exam. Jest on skróconą wersją normalnego egzaminu: 40 pytań, 90 minut.

Wiele osób tak twierdzi, a ja się z nimi zgadzam, że practice exam jest nawet trudniejszy, gdyż pytania zostały przygotowane dość “chaotycznie”. Bądź więc gotowy na znane ćwiczenie „co autor miał na myśli”. Jednak to bardzo dobry przedsmak egzaminu.

Ja podchodziłem do Practice Exam dwa razy: na początku przygotowań do docelowego egzaminu (wtedy zgodnie z przewidywaniami oblałem), a potem już pod koniec. Po każdej próbie otrzymałem podsumowanie moich wyników w procentach dla każdej z ośmiu domen. Dzięki temu wiedziałem, gdzie powinienem się jeszcze poprawić i jaką wiedzę uzupełnić.

Wszystko jest w Internecie. I to za DARMO!

Żyjemy w pięknych czasach, gdzie dostęp do wiedzy jest naprawdę łatwy, na wyciągnięcie ręki mamy bogactwo White Papers, FAQ’s czy też prezentacje z AWS re:Invent na Youtube. Ogólnie możesz przyjąć zasadę: „im więcej zasobów wykorzystasz tym lepiej”. ?

Poniżej moja lista materiałów, które „wziąłem pod lupę” podczas przygotowań. Niektóre z nich powracały do mnie kilkukrotnie.

Whitepapers & Documentation

Definitywnie polecam przeczytać przynajmniej poniższe pozycje. Sam blueprint rekomenduje przestudiowanie kilku z nich.

FAQs – wybieraj pod siebie

FAQi zawsze są dobre! I to bez względu na to, do którego egzaminu chcesz się przygotować. Dobrym pomysłem jest lektura FAQs już na ostatnim etapie przygotowań, to zawsze działa w moim przypadku.

Ale które wybrać? A to już zależy od egzaminu oraz od Twojej praktycznej znajomości serwisów AWS. Z pewnością warto poczytać FAQ adresujące obszary, w których masz mniej praktycznego doświadczenia. Poniżej wybór tych pozycji, które były akurat dla mnie pomocne:

A pełną listę FAQ’ów znajdziesz tutaj.

Nagrania z re:Invent i Webinaria

I tu się pojawia piękno Youtube! Poza kontami można znaleźć mnóstwo ciekawych nagrań: sesje techniczne z AWS re:Invent, AWS Summits czy cykliczne webinary.

Poniżej dzielę się z Tobą listą tych filmów, które z uwagą obejrzałem i jak widać – poświęciłem na to naprawdę dużo czasu:

Jeśli wciąż Ci mało wartościowych treści wideo to swój brak zaspokoisz na kanale Amazon Web Services.

Z pewnością trafisz tam łatwo na sesje w odświeżonej wersji np. z ostatniego re:Invent 2017. Na mojej liście ich nie ma, gdyż zdawałem egzamin dzień przed rozpoczęciem tej arcyważnej konferencji.

Praktyka, praktyka, praktyka.

Wiedzę najlepiej zdobywać przez praktykę. To tak proste i tak jednocześnie tak wymagające. Koniecznie należy podkreślić, że podczas tego egzaminu wiedza praktyczna jest kluczowa. Dla ilustracji – założenia z Blueprint mówią o minimum dwóch latach pracy z AWS.

W przeciwieństwie do egzaminu Associate na drodze do Solutions Architect Professional przyjdzie Ci walczyć z długimi scenariuszami zamodelowanych zdarzeń, architektur czy decyzji designerskich. Upraszczając – dostajesz konkretny problem i musisz wybrać najlepsze rozwiązanie. I właśnie z tego powodu Twoja wiedza praktyczna będzie na wagę złota. Tematy, których nie możesz w prosty sposób przetestować, jak np. zestawienia połączenia Direct Connect, uzupełnij oglądając tutoriale, prezentacje video – bądź poszukujący!

Egzamin: 120 sekund razy 80.

Egzamin jest naprawdę ciekawy, niestety nie mogę publicznie dzielić się jego detalami. Gdy zapytasz mnie o najważniejszą podpowiedź to bez wątpienia odpowiem: dobre zarządzanie czasem to klucz! Dlaczego?

Na egzaminie czeka na Ciebie około 80 pytań, do dyspozycji będziesz miał pełne 170 minut. Prosto licząc -średnio 2 minuty na pytanie, gdzie niejednokrotnie przeczytanie zadania i odpowiedzi zajmuje…. Tak, masz rację – 2 minuty! ?No ale jeszcze czeka najważniejsze – trzeba wybrać właściwą opcję!

Sprawdzona strategia.

A teraz zaufaj mi – szczerze polecam Ci strategię, którą stosuje wielu i ja również ją wykorzystałem:

  1. Każde dłuższe pytanie ze scenariuszem zaczynaj od przeczytania ostatniego zdania. Jest to z reguły pytanie, w którym szukasz “kluczy” oraz tego, na co kładziony jest „nacisk” w danym zadaniu.
  2. Z tą istotną wiedzą czytasz całe zadanie i właściwie przygotowany analizujesz odpowiedzi.
  3. A na koniec najprostsze – wybierasz najlepszą odpowiedź (choć czasem kilka może wydawać się dobrych)?.

Nie trać czasu – zawsze możesz zmienić zdanie.

Jeśli utkniesz na konkretnym pytaniu, to jak najszybciej działaj wg schematu: wybieram dowolną odpowiedź, oznaczam flagę “review later” i idę dalej. Jest bardzo duża szansa, że zostanie Ci trochę czasu (w moim przypadku 30 minut), aby wrócić do oznaczonych pytań, zastanowić się ponownie i co ważne – zmienić odpowiedź.

Działając już pod mniejszą presją czasową, masz szansę bardziej się rozluźnić i ze “świeżym spojrzeniem” szybciej odnajdziesz najlepszy wybór.

Głęboki wdech – and the winner is …..

Pierwsze gratulacje! Dotarłeś do momentu, gdzie pozostaje już tylko wybrać “End Exam”, wstrzymać oddech i…. Jeszcze czeka na Ciebie ankietka ? Sprawnie zostawiasz swoją opinię: czy się podobało, jak bardzo się podobało itp.

Click, click, click i jest – upragniony wynik! (Oklaski!)

Ile trwają przygotowania?

Odpowiedź to z pewnością kwestia indywidualnych umiejętności i innych ograniczeń np. czasowych. Moja decyzja o przygotowaniach i podejściu do egzaminu zapadła w czerwcu ubiegłego roku (2017). W trakcie lata zbierałem materiały, budowałem plan, uczyłem się od innych. Najbardziej napięty czas miałem w okresie od września do połowy listopada. Założyłem 2-3 godziny nauki dziennie oraz praca w weekendy – tyle czasu, na ile mogłem sobie pozwolić. Egzamin zdawałem 26.11.2017.

Nie przejmuj się zatem, czy cały proces zajmie Ci miesiąc, dwa, a może pół roku. Przygotuj dobrą listę materiałów, stwórz plan działania i zaczynaj! Po tym wszystkim te 170 minut to naprawdę pestka ?

Warto, nie warto?

Dla mnie osobiście certyfikacja zawsze miała, ma i będzie mieć znaczenie. Choć zdania są jak zawsze podzielone, ja traktuje ją jako narzędzie mierzące i potwierdzające posiadanie określonego zestawu kompetencji. Co jeszcze? Zwróć także uwagę na sam proces przygotowań. On także jest świetną okazją nie tylko do usystematyzowania posiadanej wiedzy, ale również do nauczenia się wielu nowych rzeczy.

Jeśli na poważnie interesujesz się rozwiązaniami chmury publicznej i jednocześnie wiążesz swoją karierę z tą technologią, to naprawdę wartozdobywać certyfikaty AWS.

Pamiętaj, że AWS jest nie tylko największym dostawcą chmury publicznej, to właśnie on jest prekursorem wielu innowacyjnych rozwiązań w obszarze chmury. To wszystko ma wpływ na wysoką rangę i znaczenie certyfikacji AWS.

Inne zalety? Koszty! Warto pamiętać, że aby zdobyć certyfikat AWS nie trzeba przechodzić drogich szkoleń. Większość wyżej wspomnianych materiałów jest dostępna zupełnie za darmo, a kursy on-line oferowane są w przystępnych cenach.

No i najważniejsze – wiedza związana z chmurą AWS (jak również innymi) staje się coraz bardziej pożądana przez rynek.

Zaplanuj zatem swoją ścieżką nauki już dzisiaj! Czytaj, słuchaj, oglądaj i “labuj” do woli! Ale przede wszystkim – baw się dobrze!

Cheers!?


TEN ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ NA ŁAMACH BLOGA CHMUROWISKO.PL



Zbuduje swoje bezpieczne środowisko AWS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

🔔Trwają zapisy na szkolenie otwarte AWS "4" IT Professionals 09-10 Kwietnia
This is default text for notification bar