Chmura Publiczna, skąd czerpać wiedzę

Mamy Nowy Rok (w sumie już od miesiąca), a co za tym idzie nowe wyzwania i plany. Poza tym początek roku skłania zawsze to stawiania sobie nowych celów, więc może bliższe poznanie Chmury Publicznej może być jednym z nich.

Jak przewidują wielcy znawcy, znachorzy i wróżbici, 2017 będzie rokiem dalszej dużej ekspansji usług chmurowych (wszelkiej maści) i masowych migracji, by na jego końcu osiągnąć wartość 146 miliardów dolarów (Forrester Research). Bez względu na to czy Twoja firma już w swojej strategi wykorzystywanie chmury publicznej, warto zacząc przyglądaj się bliżej temu rozwiązaniu.

Dlatego specialnie dla Ciebie zebrałem trochę ciekawych, źródeł które mogą pomóc poznać trochę lepiej tą technologię. Część z tych materiałów może być również pomocna w przygotowaniach do certyfikacji.

Kursy on-line

Jest naprawdę kilka dobrych źródeł, z kursami on-line, gdzie za kilka bądź kilkadziesiąt dolarów można uzyskać dostęp do ogromnej ilości wiedzy. Często opłacają się plany roczne, a co jakiś czas pojawiają się promocje.

  • Pluralsight – jest jedną z takich platfom, która oferuje setki przeróżnych szkoleń. Są tu miedzy innymi szkolenia o Amazon Web Services, Microsoft Azure, w zakresie podstawowym, ale również bardziej zaawansowanym, pomagającym przygotować się do certyfikacji. Cena: 10 dni za FREE, potem $20/miesiąc bądź $299/rok.
  • CloudAcademy – kolejna platforma skupiona głównie na szkoleniach Cloud, AWS, Azure, Google Cloud. Fajne jest to, że mają też laby. Cena: 7 dni za FREE, potem do wyboru plany: Starter $25/miesiąc, Professional $55/miesiąc, Professional PLUS $495/rok i jest jeszcze STUDENT plan za $99/rok, który odpowiednikiem Professional PLUS.
  • A Cloud Guru – tutaj tylko kursy AWS, ale dużym plusem jest to, że można je kupować pojedyńczo. W szczególności polecam jako taki “final review” planującym zdawać certyfikaty.
  • Linux Academy – kolejna ciekawa platforma, gdzie można pouczyć się i polabować o AWS czy Azure, ale również OpenStack, Kontenery i nie tylko. Cena: 7 dni za FREE, Pro Plan kupowany rocznie|kwartalnie|miesięcznie wychodzi adekwatnie $19/mo|$26/mo|$29/mo. Są też plany zespołowe.
  • CBT Nuggets– tej strony chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Można się tu poza wieloma innymi rzeczami pouczyć również o AWS czy Azure. Cena:7 dni za FREE, $84/miesiąc, $499/6mcy, $999/rok.

Szkolenia on-site

Jest też możliwość odbyć tradycyjna szkolenia w firmach specjalizujących się w prowadzeniu kursów. Takie oferty mają między innymi:

  • ACTION Centrum Edukacyjne – które jest w tej chwili jedynym autoryzowanem partnerem szkoleniowym AWS, ale również prowadzi szkolenia z Microsoft Azure. Co ciekawe w tym roku można zodobyć nawet 100% dofinansowania na szkolenia i egzaminy AWS, Azure i inne z Krajowego Funduszu Szkoleniowego(więcej info pod Linkiem). Action
  • Altkom Akademia – prowadzi autoryzowane przez Microsoft szkolenia z Azure.

Całkowicie za darmo!

W Internecie jest wiele naprawdę cennych źródeł, gdzie kompletnie za free można pogłębić swoją wiedzę:

Blogi, blogi i jeszcze raz blogi

To kolejne źródło wiedzy za FREE! Każdy z pewnością ma swoją liste preferowany, bądź bazuje na różnych zestawieniach jak te które już tu wrzucałem: Top 25 Must-Read Cloud Computing Blogs

Ze swojej strony mogę polecić kilka z takich, które sam odwiedzam, bądź mam w RSS:

Konferencje, User Groupy itp.

Nie trzeba od razu lecieć na drugi koniec świata na np. AWS re:Invent czy Microsoft Ignite. W Polsce dzieje się już naprawdę sporo i jest wiele okazji aby spotkać się i posłuchać czy porozmawiać nt. chmury publicznej:

To samo tyczy się konferencji związanych z branżą IT, trudno już znaleść event, na którym choć trochę nie mówi się o chmurze publicznej. Są też takie skupiające się głównie na chmurze, jak np.:

Jak widać, źródeł jest naprawdę dużo, wystarczy trochę chęci i czasu. A patrząc po wynikach finansowych dostawców i różnych analizach czy raportach, chmura będzie tym co będzie nakręcać nowe trendy, technologie, biznes i inne dziedziny życia.

Mam nadzieję, że ten materiał przyda się Ci się choć trochę w poznaniu czy pogłębianiu wiedzy nt. chmury. Mam też do Ciebie prośbę, jeśli masz też inne ciekawe źródła, podziel się w komentarzu. Niech ta wiedza służy nam wszystkim ?Zbuduje swoje bezpieczne środowisko AWS.